"Bez praw nie może być prawdziwej wolności." - Andrzej Frycz Modrzewski
Radca prawny Zuzanna Walczak
Adwokat Piotr Okoński
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieje żadna definicja legalna pojęcia „błędu medycznego" w prawie i medycynie. Aby określić zakres tego pojęcia trzeba posiłkować się orzecznictwem sądowym, literaturą oraz praktyką.
Błąd medyczny jest zdarzeniem, z którym mamy do czynienia kiedy postępowanie personelu medycznego nie odpowiada wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej lub standardom przewidzianym dla danych świadczeń zdrowotnych oraz skutkuje dla odbiorcy tych świadczeń zdrowotnych czyli pacjenta krzywdą lub szkodą. Błąd medyczny może polegać zarówno na niewłaściwie przeprowadzonym działaniu leczniczym albo na zaniechaniu działania, do którego personel był zobowiązany, a którego nie podjął.
Błąd medyczny może polegać zarówno np. na niewłaściwym przeprowadzeniu procedury medycznej tj. operacji lub np. na zaniechaniu skierowania pacjenta na operację. Z błędem medycznym mamy do czynienia również w sytuacji zaniechania wdrożenia lub zaniechania poszerzenia przez lekarza diagnostyki przy prezentowanych przez pacjenta objawach. Są to tylko nieliczne przykłady błędów, do których może dojść w trakcie udzielania pacjentowi świadczeń zdrowotnych.
Istotną kwestią w tak zwanych procesach medycznych jest pojawienie się w wyniku błędu medycznego krzywdy i/lub szkody po stronie pacjenta, bowiem to właśnie za krzywdę i szkodę – zgodnie z przepisami – przyznane może zostać zadośćuczynienie i odszkodowanie.
Adwokat Zuzanna Walczak
Powrót