"Bez praw nie może być prawdziwej wolności." - Andrzej Frycz Modrzewski
Radca prawny Zuzanna Walczak
Adwokat Piotr Okoński
Nierozpoznanie czerniaka w badaniu laboratoryjnym stanowi zarówno błąd medyczny jak i naruszenie praw pacjenta i z obu tytułów może zostać osobie poszkodowanej zadośćuczynienie (czyli szczególny rodzaj odszkodowania).
Błąd medyczny w badaniu histopatologicznym może polegać na nierozpoznaniu np. nowotworu w pobranym materiale pomimo iż faktycznie znajdowały się w nim komórki nowotworowe albo rozpoznaniu nowotworu mimo iż w materiale nie było komórek nowotworowych.
Za błąd medyczny w postaci nierozpoznania nowotworu poszkodowanemu może zostać przyznane zadośćuczynienie, odszkodowanie i renta. Nierozpoznanie nowotworu stanowi jednocześnie naruszenie praw pacjenta i z tego tytułu również może zostać poszkodowanemu przyznane zadośćuczynienie.
Postawienie błędnej diagnozy tj. nierozpoznanie złamania kości może mieć znaczne negatywne konsekwencje dla zdrowia poszkodowanego.
Nierozpoznanie czerniaka w badaniu laboratoryjnym stanowi zarówno błąd medyczny jak i naruszenie praw pacjenta i z obu tytułów może zostać osobie poszkodowanej zadośćuczynienie.
Roszczenia wynikające z błędów medycznych i naruszenia praw pacjenta mogą ulec przedawnieniu.
Błąd medyczny jest zdarzeniem, z którym mamy do czynienia kiedy postępowanie personelu medycznego nie odpowiada wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej lub standardom przewidzianym dla danych świadczeń zdrowotnych oraz skutkuje dla odbiorcy tych świadczeń zdrowotnych czyli pacjenta krzywdą lub szkodą.
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U.2020.849 t.j. z dnia 2020.05.13) wymienia prawa pacjenta, które muszą być respektowane przez wszystkie podmioty udzielające pacjentom świadczeń zdrowotnych.