"Bez praw nie może być prawdziwej wolności." - Andrzej Frycz Modrzewski
Radca prawny Zuzanna Walczak
Adwokat Piotr Okoński
Roszczenia wynikające z błędów medycznych i naruszenia praw pacjenta mogą ulec przedawnieniu. Nie ma przeciwwskazań do dochodzenia roszczeń przedawnionych w postępowaniu sądowym, jednak trzeba mieć na uwadze, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo podniesienia przez drugą stronę zarzutu przedawnienia, co skutkować będzie oddaleniem powództwa przez Sąd. Aby uniknąć takich sytuacji należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi terminów przedawnienia roszczeń wynikających z błędów medycznych i bezwzględnie się do nich stosować.
Zgodnie z art. 4421 Kodeksu Cywilnego § 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Zgodnie z analizowanym przepisem termin przedawnienia liczymy od momentu dowiedzenia się o szkodzie, co oznacza, że jeśli osoba poszkodowana wiadomość o popełnionym błędzie medycznym powzięła po np. 4 latach od zabiegu, to termin przedawnienia zaczyna biec od tego momentu. Należy jednak pamiętać o tym, że termin ten nie może przekroczyć 10 lat od chwili, w której doszło do błędu medycznego.
Wedle § 2. przywołanego wyżej przepisu Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Zgodnie z powyższym, należy wskazać iż jeśli stwierdzono, że błąd medyczny stanowi jednocześnie przestępstwo, to termin przedawnienia ulega wydłużeniu do lat 20. Jednakże trzeba podkreślić, że sąd cywilny jest związany jedynie skazującym wyrokiem karnym. Żadne inne rozstrzygnięcie sądu karnego nie wiąże sądu cywilnego w zakresie ustalenia odpowiedzialności lekarza czy innej osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych.
Adwokat Zuzanna Walczak
Powrót