"Bez praw nie może być prawdziwej wolności." - Andrzej Frycz Modrzewski
Radca prawny Zuzanna Walczak
Adwokat Piotr Okoński
Nierozpoznanie czerniaka w badaniu laboratoryjnym stanowi zarówno błąd medyczny jak i naruszenie praw pacjenta i z obu tytułów może zostać osobie poszkodowanej zadośćuczynienie.
Czerniak jest to złośliwy nowotwór skóry, który przy podjęciu we właściwym momencie odpowiedniego leczenia, może zostać całkowicie wyleczony, natomiast przy braku leczenia lub zbyt późnym jego wdrożeniu, może doprowadzić do śmierci pacjenta. Stopień zaawansowania choroby ma tutaj zatem ogromne znaczenie. Dlatego właśnie tak istotne jest wczesne wykrycie nowotworu i niezwłoczne wdrożenie leczenia.
Nierozpoznanie czerniaka stanowi błąd medyczny, którego dopuścić może się personel medyczny działający np. w ramach laboratorium badającego przekazane wycinki. Błąd medyczny w takim przypadku polega na błędnej ocenie wycinka tj. stwierdzeniu przez lekarza patomorfologa, iż w danym materiale nie wykryto komórek czerniaka podczas gdy faktycznie nowotwór w takim wycinku się znajdował. Opisanie badanego materiału jako niezłośliwego lub nieposiadającego zmian chorobowych prowadzi do zaniechania wdrożenia leczenia nowotworu złośliwego, jakim jest czerniak, często nawet o kilka lat. Pacjenci, u których błędne oceniono pobrany od nich materiał jako niezawierający komórek nowotworowych często dowiadują się o chorobie dopiero przy pojawieniu się przerzutów.
Wbrew pozorom udowodnienie popełnionego błędu medycznego polegającego na nierozpoznaniu czerniaka przez lekarza patomorfologa jest dość proste. Należy bowiem materiał badany wcześniej, na podstawie którego nie stwierdzono czerniaka, przebadać ponownie. W ten sposób można jednoznacznie stwierdzić, czy przy pierwszym badaniu patomorfologicznym doszło do błędnego zakwalifikowania nowotworu jako zmiany niezłośliwej. Jeśli faktycznie okaże się, że np. kilka lat wcześniej nie rozpoznano czerniaka, a pacjent przez cały ten czas nie był poddawany leczeniu, można starać się o zadośćuczynienie z tego tytułu. Bardzo często zdarza się, że personel placówek, który wykryje czerniaka, przy informacji od pacjenta, że zmiana była już wcześniej usuwana, zleca ponowne przebadanie pobranego kilka lat wcześniej materiału.
W przypadku zaistnienia konieczności ponownego przebadania materiału, nie należy obawiać się tego, iż będzie to niemożliwe z uwagi na jego zniszczenie, bowiem materiały są przechowywane przez długi czas. Zgodnie z § 4. 1. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii W zakładzie patomorfologii, zakładzie albo pracowni neuropatologii, pracowni histopatologii oraz pracowni cytologii przechowuje się bloczki parafinowe, preparaty histopatologiczne i preparaty cytologiczne przez okres co najmniej: 1) 20 lat od daty badania patomorfologicznego – w przypadku bloczków parafinowych i preparatów histopatologicznych; 2) 10 lat od daty badania patomorfologicznego – w przypadku preparatów cytologicznych.
Wysokość zadośćuczynienia w przypadku nierozpoznania czerniaka zależy przede wszystkim od tego, ile czasu upłynęło od popełnienia błędu medycznego i wynikającego z powyższego opóźnienia wdrożenia leczenia czerniaka. Jeśli pacjent przez kilka lat był nieświadomy swojej choroby i przez to został narażony na niczym niepohamowany rozwój czerniaka, może liczyć nawet na kilkaset tysięcy zadośćuczynienia. W przypadku wykazania, iż błąd medyczny polegający na nierozpoznaniu czerniaka doprowadził do śmierci pacjenta, o zadośćuczynienie z tego tytułu mogą ubiegać się osoby najbliższe zmarłego.
Adwokat Zuzanna Walczak
Powrót