"Bez praw nie może być prawdziwej wolności." - Andrzej Frycz Modrzewski
Radca prawny Zuzanna Walczak
Adwokat Piotr Okoński
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu kwalifikowane jest jako wykroczenie i jest uregulowane w kodeksu wykroczeń w art. 87 k.w. O stanie po użyciu alkoholu mówimy, gdy jego zawartość w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości kwalifikowane jest jako przestępstwo i jest uregulowane w kodeksie karnym m.in. w art. 178a§1 k.k. Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość spożytego alkoholu przekracza, bądź prowadzi do stężenia przekraczającego 0,5 promila we krwi lub obecności w wydychanym powietrzu 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
Zarówno za jazdę po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości, Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, bądź pojazdów określonego rodzaju. Popełniając wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu istnieje możliwość orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do lat 3. Gdy jednak popełnione zostanie przestępstwo, o którym mowa w art. 178a §1 k.k., Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od lat 3 do lat 15.
Przy wykroczeniu prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Sąd może odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przy przestępstwie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości możliwość orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w wymiarze niższym niż 3 lata daje możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego.
Adwokat Piotr Okoński
Powrót