"Bez praw nie może być prawdziwej wolności." - Andrzej Frycz Modrzewski
Radca prawny Zuzanna Walczak
Adwokat Piotr Okoński
W sytuacji, w której zapadł już prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości orzekający wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów, możliwe jest wystąpienie do Sądu z wnioskiem o zezwolenie na kierowanie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Jeśli Sąd się zgodzi, wówczas po odzyskaniu dokumentu prawa jazdy i zamontowaniu blokady alkoholowej kierowca może legalnie kierować samochodami wyposażonymi w blokadę alkoholową.
O skrócenie sądowego zakazu kierowania pojazdami przez zamontowanie blokady alkoholowej można wystąpić po upływie połowy okresu zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego za kierowanie pojazdem po alkoholu np. Sąd w wyroku skazującym orzekł wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat – zatem taki kierowca może wystąpić do w/w Sądu o zezwolenie na kierowanie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową po upływie co najmniej 1,5 roku od momentu zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Kierowca skazany na dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów może wystąpić do Sądu o zgodę na blokadę alkoholową po 10 latach od chwili zatrzymania dokumentu prawa jazdy.
Zgoda Sądu na dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny (Sąd może się zgodzić, ale nie musi).
Sąd podczas badania przesłanek wniosku o blokadę alkoholową ocenia następujące kwestie:
• postawę sprawcy po popełnieniu przestępstwa,
• właściwości i warunki osobiste sprawcy,
• zachowanie w okresie wykonywania środka karnego.
Uwzględnienie przez Sąd wniosku o blokadę alkoholową powoduje, iż należy zgłosić się do wydziału komunikacji po dokument prawa jazdy, jeżeli zakaz był orzeczony na okres krótszy niż rok lub zgłosić się do wydziału komunikacji po skierowanie na kontrolny egzamin na prawo jazdy w przypadku orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na okres dłuższy niż rok.
Po zdaniu kontrolnego egzaminu na prawo jazdy należy zgłosić się do wydziału komunikacji po dokument prawa jazdy, w którym zamieszczona będzie adnotacja, iż kierowca może się tylko poruszać samochodem wyposażonym w blokadą alkoholową. Po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy należy wyposażyć swój pojazd w blokadę alkoholową. Istnieje możliwość zakupu blokady alkoholowej (koszt ponad 3.000 zł) lub też jej najmu (koszt. ok. kilkudziesięciu złotych/miesiąc) – na rynku istnieje mnóstwo firm oferujących blokady alkoholowe oraz ich montaż. Do w/w kosztu zakupu/najmu należy doliczyć jednorazowy koszt montażu blokady alkoholowej – ok. 300-500 zł. Ostatnim krokiem jaki należy zrobić jest udanie się na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia czy blokada alkoholowa działa poprawnie.
Adwokat Piotr Okoński
Powrót